Agendas, Meetings and Minutes - Your Councillors

Your Councillors by Division

Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the division in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.

To find your councillor please use the links below or click here to search by post code.

 Alvechurch

 Arrow Valley East (Shared)


  • Tom Baker-Price

    Arrow Valley East (Shared)

    Conservative

    Councillor


  • Juliet Brunner

    Arrow Valley East (Shared)

    Conservative

    Chairman of Adult Care and Well Being Overview and Scrutiny Panel

 Arrow Valley West (Shared)

 Beacon

 Bedwardine


  • Alan Amos

    Bedwardine

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Highways

 Bewdley


  • Rebecca Vale

    Bewdley

    Conservative

    Lead Scrutiny Member for Crime and Disorder

 Bowbrook


  • Tony Miller

    Bowbrook

    Conservative

    Cabinet Member with Responsibility for Environment

 Bredon


  • Adrian Hardman

    Bredon

    Conservative

    Deputy Leader and Cabinet Member with Responsibility for Adult Social Care

 Broadway

 Bromsgrove Central


  • Rita Dent

    Bromsgrove Central

    Conservative

    Councillor

 Bromsgrove East

 Bromsgrove South

 Bromsgrove West


  • Luke Mallett

    Bromsgrove West

    Labour and Co-operative

    Councillor

 Chaddesley


  • Marcus Hart

    Chaddesley

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Education and Skills

 Claines

 Clent Hills


  • Karen May

    Clent Hills

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Transformation and Commissioning

 Cookley, Wolverley & Wribbenhall


  • Ian Hardiman

    Cookley, Wolverley & Wribbenhall

    Conservative

    Councillor

 Croome


  • Paul Middlebrough

    Croome

    Conservative

    Chairman of Pensions Committee and Chairman of Pension Investment Sub-Committee

 Droitwich East


  • Bob Brookes

    Droitwich East

    Conservative

    Vice-Chairman of the Council

 Droitwich West

 Evesham North West


  • John Smith

    Evesham North West

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Health and Wellbeing

 Evesham South

 Gorse Hill and Warndon

 Hallow


  • Phil Grove

    Hallow

    Conservative

    Chairman of Waste Credit Governance

 Harvington

 Kidderminster - St Barnabas


  • Anne Hingley

    Kidderminster - St Barnabas

    Conservative

    Councillor

 Kidderminster - St Chads


  • Fran Oborski

    Kidderminster - St Chads

    Liberal Democrats

    Chairman Children and Families Overview and Scrutiny Panel

 Kidderminster - St Georges and St Oswald


  • Mary Rayner

    Kidderminster - St Georges and St Oswald

    Independent

    Independent Alliance Group Leader

 Kidderminster - St Johns

 Kidderminster - St Marys


  • Nathan Desmond

    Kidderminster - St Marys

    Conservative

    Chairman of Audit and Governance Committee

 Littletons


  • Alastair Adams

    Littletons

    Conservative

    Chairman of Economy and Environment Overview and Scrutiny Panel

 Malvern Chase


  • Lucy Hodgson

    Malvern Chase

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Communities

 Malvern Langland

 Malvern Link


  • Paul Tuthill

    Malvern Link

    Conservative

    Chairman of Health Overview and Scrutiny Committee

 Malvern Trinity

 Nunnery


  • Pat Agar

    Nunnery

    Labour and Co-operative

    Councillor

 Ombersley

 Pershore


  • Liz Tucker

    Pershore

    Liberal Democrats

    Group Leader 2017 Group

 Powick

 Rainbow Hill


  • Paul Denham

    Rainbow Hill

    Labour and Co-operative

    Councillor

 Redditch North (Shared)

 Redditch South (Shared)

 Stourport-on-Severn (Shared)

 Tenbury


  • Ken Pollock

    Tenbury

    Conservative

    Cabinet Member with responsibility for Economy and Infrastructure

 Upton Snodsbury


  • Rob Adams

    Upton Snodsbury

    Conservative

    Chairman Planning and Regulatory Committee

 Warndon Parish


  • Andy Roberts

    Warndon Parish

    Conservative

    Cabinet Member with Responsibility for Children and Families

 Woodvale

 Worcester - Riverside


  • Simon Geraghty

    Worcester - Riverside

    Conservative

    Leader of the Council and Cabinet Member for Finance

 Worcester - St John


  • Richard Udall

    Worcester - St John

    Labour and Co-operative

    Chairman of the Overview and Scrutiny Performance Board

 Worcester - St Peter


  • Steve Mackay

    Worcester - St Peter

    Conservative

    Chairman of Standards and Ethics Committee and Chairman of the West Mercia Police and Crime Panel

 Worcester - St Stephen

 Wythall


  • Adam Kent

    Wythall

    Conservative

    Chairman, Corporate and Communities Overview and Scrutiny Panel